Kategórie

TOTALITY SA TREBA ZBAVIŤ AJ VNÚTORNE. KONZUMIZMUS A NARCIZMUS NÁM LEZIE NA NERVY, HOVORÍ V SÚVISLOSTI SO 17. NOVEMBROM UMELEC A TEOLÓG PAVEL PAKOŠ

V seriáli pri príležitosti spomienky na 17. november 1989, a teda Nežnú revolúciu a pád socializmu, sme sa rozprávali s viacerými osobnosťami o tom, ako si na túto udalosť spomínajú. Nevynechali sme ani otázku, čo by v ponovembrovom vývoji urobili inak. Katolícky kňaz a umelec PAVEL PAKOŠ je presvedčený, že 17. november nestačil, pretože „totality sa treba zbaviť aj vnútorne“. Nazdáva sa, že je nevyhnutné „naučiť sa byť oslobodený aj od svojvoľnej slobody, ktorá nás spútava viac, než diktátori vonku“.

„Bol som v poslednom ročníku VŠ v Bratislave,“ spomína si teológ Pavel Pakoš. „Eufóriu na námestí sme mali česť zažiť osobne,“ prezrádza bojnický rodák s tým, že november podľa neho priniesol aj mnoho dobra. „Mnohé pozitívne a slobodnejšie prišlo. Cítil som však už vtedy, že niečo príde aj negatívne. Nevedeli sme vtedy, čo to bude. Dnes to vedia všetci príčetní,“ pripomína so vztýčeným prstom.

Totality sa treba zbaviť totiž aj vnútorne. A naučiť sa byť aj oslobodený od svojvoľnej slobody, ktorá nás spútava viac, než diktátori vonku.

Umelcovi a rozhlasovému moderátorovi je ľúto za sociálnymi výdobytkami bývalého režimu. „Spomíname viac na pozitívne vtedajšie sociálne istoty, ktoré je veľká škoda, že ich dnešní Slováci nemajú. Blbá nálada je späť,“ poukazuje na to, že prišla nová doba s novými návykmi a zlozvykmi. „Konzumizmus a narcizmus nám lezie na nervy. A tie tlaky na výkon – to je produkcia psychopatov nad nami,“ myslí si 52-ročný teológ s nádejou, že, ako sa hovorí, po hodoch príde bolenie hlavy a ľudia začnú hľadať cestu z pomyselného obžerstva. „Je tu však záplava vecí, snáď sa toho ľudia prejedia a začnú hľadať spirituálne hodnoty. Dar slobody si uvedomuje a teší sa z nej málo ľudí. Totality sa treba zbaviť totiž aj vnútorne. A naučiť sa byť aj oslobodený od svojvoľnej slobody, ktorá nás spútava viac, než diktátori vonku,“ hovorí s razanciou v hlase umelec, ktorý vo voľnom čase rád maľuje. „Plytvanie novými vecami máme ako náhražku tých vnútorných starín našich stereotypov,“ uzatvára PAVEL PAKOŠ, ktorý je moderátorom rozhlasovej relácie Spirituálny kapitál na Slobodnom vysielači a tvorca stránky www.umeniezit.eu a www.spiritualnykapital.sk, kde vykonáva poradenstvo v spirituálnej oblasti.

(alb), foto Nicole Blankenship

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.