Docent Juraj Ďurove je kandidátom č. 6 na kandidátnej listine hnutia Socialisti.sk do eurovolieb. Najviac si želá naplnenie programu mieru, solidarity a ekológie a „návrat ku kresťanským a humanistickým koreňom spolunažívania“. Rozprávali sme sa s kandidátom na poslanca Európskeho parlamentu Jurajom Ďurove.
Čo sú najväčšie priority vašej strany pre voľby do Európskeho parlamentu?
Mier+Solidarita+ Ekológia.
Aké najdôležitejšie zmeny sú v Európskej únii potrebné urobiť pre lepší život obyvateľov v jednotlivých členských štátoch EÚ?
Návrat ku kresťanským a humanistickým koreňom spolunažívania, a ich dlhodobé udržiavanie.
Slovensko vstupovalo do inej EÚ, v akej sme dnes. Čo je v tejto súvislosti potrebné urobiť?
Reštrukturalizovať inštitúcie, orgány a ostatné súčasti EÚ.
Na Slovensku žijú aj euroskeptickí ľudia, teda ľudia, ktorí si uvedomujú, že Európska únia je často odrezaná od reality bežných ľudí a namiesto pomoci im život skôr byrokraciou komplikuje. Ako chcete smerom k euroskeptikom komunikovať?
Pozorne a trpezilovo počúvať ich argumentáciu, a spoločne nachádzať zmyslu plné riešenia.
Ste za to, aby Slovensko uvažovalo nad možnosťami tzv. Slovexitu? Alebo ste viac za zotrvanie v EÚ?
V závislosti od procesov vývoja EÚ, a po ich dôkladnom posúdení občanmi SR, by som bol za otvorenosť v tejto otázke.
Súhlasíte s tým, aby sa Slovensko ešte viac previazalo s EÚ, alebo, naopak, chcete podporovať také kroky, ktoré umožnia, aby Slovensko nebolo až také závislé od ekonomík najväčších štátov, napr. nemeckej ekonomiky?
Súhlasím, aby SR bola úzko previazaná s EÚ na báze kvalitnej a spravodlivej zmluvnej spolupráce.
Ako by sme mali vyriešiť práve fakt, že dnes je Slovensko prakticky kolóniou a tým, že nám už takmer nič nepatrí, nevieme mať reálne väčší vplyv na lepší život ľudí na Slovensku?
Vypracovať dobrú Stratégiu rozvoja SR a kvalitný Plán jej realizácie, na podklade reálneho nášho potenciálu: ľudského i prírodného, a na báze podpory občanov SR i dodržiavania spravodlivého spolunažívania.
Čo chcete urobiť pre zvýšenie záujmu ľudí o voľby do Európskeho parlamentu?
Aktivity k eurovoľbám nerobiť iba v čase kampane, ale aj permanentnou a vytrvalou činnosťou založenou na poukazovaní dobrých príkladov z praxe o skvalitňovaní života našich občanov v EÚ. Kvalita takejto komunikácie neznamená však obchádzanie akútnych problémov pri fungovaní EÚ.
Čo by ste chceli urobiť s často nezmyselnými, zbytočnými a niekedy zbytočne predraženými projektami eurofondov, z ktorých sa bežný človek obrazne povedané nenaje?
Dôsledne i efektívne analyzovať všetky projekty, a následne zabezpečiť ich optimálnu realizáciu,
Akú Európsku úniu by ste chceli zanechať po svojom prípadnom pôsobení v Európskom parlamente?
Bezpečnú, solidárnu, vzdelanú a modernú i konkurencie schopnú zjednotenú Európu.
Povedzte jeden konkrétny krok, prejav, ktorú chcete dať Slovensku a Európe cez pôsobenie v Európskom parlamente.
Ukončenie sentimentu útlmu baníctva v EÚ, a to postupným ekologickým i efektívnym využívaním domácich nerastných surovín s cieľom zvýšenia sebestačnosti Európy v prospech občanov EÚ.
Michal Albert, foto archív Juraja Ďurove