AKO BABIŠ V KRAJINE GEJŠÍ A SAMURAJOV UKÁZAL FUNGUJÚCI LOBING

author
2 minutes, 12 seconds Read

Nemá to byť o šatôčkach a pretŕčaní sa.  Ale o maximálnom využití cesty. Tomu sa povie nezaháľať. Môžeme mať k politikom výhrady, nemusí sa nám páčiť ich prejav, môžu nám byť nesympatické ich návrhy či rozhodnutia, prípadne si nemusíme byť istí čistotou ich úmyslov, alebo mať podozrenie, že sa obohatili nespravodlivo. No čo im nemôžeme uprieť, alebo čo by sme si mali všímať, je ich aktivita či nezaháľanie.

Takýmto príkladom užitočného využitia zahraničnej cesty je český premiér Andrej Babiš, ktorý maximálne využil intronizáciu nového japonského cisára Naruhita a návšteva krajiny gejší a samurajov nebola pre neho len výletom, ako to často pri štátnikoch počas zahraničných ciest, platených z vreciek daňových poplatníkov, neraz býva. Babiš v krajine vychádzajúceho slnka neleňošil. Využil ho napríklad na lobing. Aj to by štátnik mal robiť – lobovať za svoju krajinu. Nielen ju očierňovať, ako to neraz vidíme napríklad pri súčasnej prezidentke SR Čaputovej, či jej predchodcu Andreja Kisku.

Babiš ukázal, že krajinu, ktorej je štátnik reprezentantom, nemá počas zahraničnej cesty urážať a ohovárať, označovať ju za mafiánsky štát, ale, naopak, chváliť a lobovať za ňu.

Kiskov menovec na čele českej vlády bol v krajine tisícky ostrovov aktívny. Líder hnutia ANO sa stretol aj so zástupcami podnikateľskej federácie Keidanren. A ponúkol firmám, aby po brexite presunuli svoje európske investície zo Spojeného kráľovstva práve do Českej republiky. Babiš netajil, že aj silná japonská automobilka Toyota v súčasnosti má svoje evrópsku centrálu v Londýne. Podnikateľ slovenského pôvodu aktívne loboval za presun takýchto sídiel do ČR, ktoré je podľa neho pre investovanie najlepším miestom.
Ako Babiš dodal po stretnutí s japonským premiérom Šinzó Abem, v Českej republike je už teraz 266 japonských firiem, ktoré zamestnávajú asi 51-tisíc Čechov, čím Prahe v počte japonských investícií umiestnených v Európe patrí druhá priečka.

Babiš ukázal, že krajinu, ktorej je štátnik reprezentantom, nemá počas zahraničnej cesty urážať a ohovárať, označovať ju za mafiánsky štát, ale, naopak, chváliť a lobovať za ňu.

M. Albert, zdroj:
https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-babis-jednal-s-predsedou-vlady-japonska-sinzo-abem-177204/

Foto: Nicole Blankenship

Similar Posts