Hádzanárske ME vyhrala krajina Vikingov, ktorá sa pýši dobrým hokejom, ale aj romantickým metrom v jaskyni

author
3 minutes, 12 seconds Read

Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov, ktoré spoluorganizovalo Slovensko, sa skončili záverečnými zápasmi v Budapešti. Európskymi šampiónmi sa stali Švédi, ktorí porazili Špenielov. Severská hádzaná má aj ďalších zástupcov v prvej šestke. Hádzanárski odborníci sa zhodujú, že leví podiel mali brankár s českými koreňmi Palička, ale aj Gottfridsson.

Jeden zo slovenských reprezentantov, ktorí bojovali v košickej skupina o postup, bol aj Košičan Patrik Hruščák. A hoci Slováci nepostúpili, sledoval podujatie ďalej a mal aj svojho favorita. „Ja osobne som fandil Švédom, jednak kvôli hráčom ako Gottfridsson a Palička. A po druhé, že španielsky typ hádzanej sa mi až tak nepáči,“ povedal košický hádzanár s tým, že sa ukázala aj sila hádzanej na severe Európy. „Takže bol som veľmi rád, že zlato ide do Švédska… Bronz do Dánska… A potom 5. a 6. Nóri a Island, to hovorí o kvalite severskej hádzanej,“ doplnil Patrik Hruščák.

Bol som veľmi rád, že zlato ide do Švédska. Patrik Hruščák

 

Ďalší fanúšik Three Kronors

Medzi tých, ktorí fandili „Trom korunkám“ patril aj generálny manažér hádzanárov Tatrana Prešov Miroslav Benický. „Osobne som veľmi rád, že víťaz je práve Švédsko, fandil som im od začiatku ME. Nehrali síce atraktívnu a pohľadnú hádzanú, ale podobne ako Island pôsobili veľmi tímovo a hrali s veľkým nasadením. A samozrejme so skvelým brankárom Paličkom. Takže príjemná zmena na ´tróne´ európskej hádzanej,“ konštatoval Miroslav Benický pre KĽÚČ OD…

A veru, všetko je tak, ako si to hádzanárska verejnosť zaslúžila, aj podľa Ingy Konárkovej. „Zápasy o umiestnenie boli presne také, aké majú byť! Padali góly, bojovalo sa na bránkovisku, brankári mali famózne zákroky, napätie do posledných minút. Super. Vyhrali tí, ktorí mali aj to športové šťastíčko,“ netajila Konárková.

Podobne ako Island pôsobili veľmi tímovo a hrali s veľkým nasadením. Miroslav Benický

 

Diskutabilný záver

Martin Ďurček vidí zaslúžených víťazov, ktorí však potrebovali aj nevyhnutné šťastie. „Víťazstvo Švédov bolo na základe predchádzajúcich výsledkov zaslúžené, aj keď z môjho pohľadu aj trošku šťastné,“ povedal s tým, že už semifinále proti Francúzom to bolo pre Vikingov aj o šťastí a mali, ako sa hovorí, na mále. „Veľmi ich podržal v dôležitých momentoch brankár Palička a výborne dirigoval hru najužitočnejší hráč turnaja Gottfridsson,“ vysvetlil.

No Ďurček zdôraznil aj situácie, pri ktorých neboli jednoznačné pohľady na dianie na palubovke. „Avšak posledné sekundy finálového zápasu boli veľmi diskutabilné, keď rozhodcovia najskôr neuznali faul pri súboji Canellasa so švédskou obranou a následne prišla prísna sedmička v prospech Švédska. Je mi ľúto, že práve pri týchto situáciách bol jeden z najskúsenejších španielskych hádzanárov,“ dodal Martin Ďurček s tým, že toto však história riešiť nebude a zagratuloval „Three Kronors“ k titulu európskych šampiónov.

Michal Albert, foto ilustračné unsplash.com / Adrian Trinkaus

Pozrite si aj ďalšie články o ME v hádzanej mužov, aj o vystúpeniach Slovákov, ktorí získali 2 body za výhru nad Litvou.

Similar Posts