JÁN BUDAJ: VEREJNOSŤ ŽIADA V JADROVEJ ENERGETIKE VYSOKÚ MIERU OTVORENOSTI

JÁN BUDAJ: VEREJNOSŤ ŽIADA V JADROVEJ ENERGETIKE VYSOKÚ MIERU OTVORENOSTI

Po udalostiach, ktoré sa udliali v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, je ľudstvo pozornejšie v oblasti jadra. Aj politici sa snažia poukazovať na dôležité detaily v tejto problematike. Ako nás upozornil odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia, súčasný šéf rezortu „Ján Budaj v roku 2020 upozornil, že predchádzajúca vláda zmenou zákona o mierovom užívaní jadrovej energie porušila právo verejnosti na informácie“.

Komunikačný odbor dodal, že tieto informácie nezarezonovali len doma. „Túto skutočnosť si všimli aj v Európskej únii, keďže Monitorovací výbor rady ministrov upozornil Slovensko, že sme začali porušovať Aarhuský dohovor,“ doplnil komunikačný odbor rezortu.

Monitorovací výbor rady ministrov upozornil Slovensko, že sme začali porušovať Aarhuský dohovor.

„U nás to desaťročie vládli ficovci a tí namiesto informovania verejnosti tajili. Dnes sa má informovanosť opäť zvýšiť. Verejnosť žiada v jadrovej energetike vysokú mieru otvorenosti,“ prezradil nominant OĽaNO Ján Budaj s tým, že niektoré informácie sú na Slovensku utajené aj pred samotnými štátnymi orgánmi. Komunikačnýbodbor dodal, že podľa Budaja ide o neprijateľný stav. (alb), foto ilustračné unsplash.com