PÁTRANIE: SLOVENSKÝ DAN BROWN HĽADÁ PRÍBEHY SEXUÁLNEHO OBŤAŽOVANIA MINIŠTRANTOV

author
2
3 minutes, 34 seconds Read

Autor knihy Hrdzavý kríž, v ktorom opisuje aj sexuálne obťažovanie zo strany kňazov, sa prostredníctvom sociálnej siete rozhodol pre zaujímavé pátranie. Chce, aby mu čitatelia posielali príbehy ľudí, ktorí si takýmto terorom sami prešli. Aj Vojtech Czobor si v detstve pretrpel svoje, čo čiastočne opisuje aj jeho kniha.

 

„Keďže je téma sexuálneho zneužívania detí a mladistvých katolíckymi kňazmi čoraz aktuálnejšia, rozhodol som sa napísať religiotriler, ktorý by mi nadiktoval sám život. Viem, že aj na Slovensku, prípadne v Československu je (bolo) takých prípadov dosť. Od obchytkávania miništrantov pri ich obliekaní v sakristii, až po ťažké prehrešky proti jemnej detskej duši, ako je to opísané v Hrdzavom kríži,“ píše v statuse na svojom facebooku Czobor.
Spisovateľ milujúci témy s kontroverzným nádychom sa však necíti byť rebelom. „Verím v niečo, neodsudzujem tých, ktorí veria v Boha, ale nemám rád, keď sa vyvíja určité násilie,“ hovorí autor knihy Hrdzavý kríž, ktorá je o sexuálnom obťažovaní zo strany kléru. Vo výzve, ktorú uverejnil na svojom facebookovom profile napísal: „Moja výzva, milí moji priatelia a čitatelia: Ozvite sa mi, ak ste sa niekedy stali obeťami spomínaného násilia v akejkoľvek podobe. Ak niekoho takého poznáte, upozornite ho, prosím, na moju aktivitu. Rád s Vami nadviažem kontakt, prípadne Vás osobne navštívim pri svojich cestách po krásnom Slovensku a môjmu srdcu blízkych Čechách! S Vašimi osudmi budem jednať absolútne diskrétne, presne tak, ako si to sami budete priať. Vyzývam i všetkých čestných kňazov, ktorí vedia o zatušovaní spomínaných deliktov, aby sa mi tak isto na totálnej báze diskrétnosti, ozvali. Adresa na akékoľvek podnety k téme: postrehy26@gmail.com.“

POHYB V KNIHÁCH
Pre Czorora je v literatúre dôležitá prítomnosť dejových prvkov. „Gro mojich kníh je, že na každej stránke sa niečo deje,“ opísal v úvode relácie Literárna čajovňa na Slobodnom vysielači Czobor s tým, že v knihách miluje akčnosť. „Mám rád knihy, kde sa niečo deje, aby čitateľ nebol zasiahnutý nejakým dlhým opisovaním.“ Podľa držiteľa ocenenia Kniha Záhoria 2014 sú v jeho dielach využité viaceré časové osy. „Nie sú to čisto historické romány, sú to romány, ktoré začínajú v histórii a prechádzajú do súčasnosti a niekedy až do budúcnosti. Venujem sa väčšinou vývoju Katolíckej cirkvi, všetkého toho negatívneho, čo sa v nej udialo,“ povedal pre televíziu KĽÚČ OD…

Rodák zo Zvolena, ktorý pár dní pred 17. novembrom 1989 emigroval, píše kontroverzné témy, za ktoré je kritizovaný predovšetkým veriacimi pre vlastné interpretovanie udalostí. Czobor však oponuje, že nepíše dokumenty. „Píšem romány. To nech si každý uvedomí. Romány, ktoré sú určité body, ktoré sú pravdivé, historicky pravdivé – miesta, udalosti, atď. A ja potom pozväzujem udalosti a tie miesta, preto som aj spisovateľ, že svojimi myšlienkami, svojou nejakou fabulou,“ hovorí s tým, že jeho knihy je potrebné vnímať ako romány. „Nie ako nejaké knihy, ktoré popisujú, nie ako nejaké dokumenty.“
Napriek kritike cirkvi, ktorú cítiť aj z jeho aktuálneho facebookového statusu, sa Czobor rozhodol napísať aj knihu, ktorá podáva pomyselnú ruku zmierenia. „V tej poslednej knihe (…) sa trochu ospravedlňujem Katolíckej cirkvi a jej hodnostárom v tom, že tam bude aj veľa pozitívneho o cirkvi,“ povedal pre televíziu KĽÚČ OD…

Vojtech Czobor sa narodil v roku 1943. Bol učiteľom. Tesne pred 17. novembrom 1989 emigroval do Nemecka. Býva pri meste Karlsruhe. Je autorom mysterióznej knihy Potomkyňa, Hrdzavý kríž a Habánka, ktorá v roku 2014 získala ocenenie Kniha Záhoria.

(alb), foto FB Vojtecha Czobora

Similar Posts

2 Comments

  1. avatar
    janka bielikova says:

    A kedy sa začnete zaujímať o to množstvo zneužívaných detí na školách v rodinác v ústavoch medzi politikmi a to aj vo vysokej politike tieto deti menej trpia? Veď prečo by ste písali o tých ktorých sa bojíte verím že medzi tými čo Vás budú tľapkať po pleci za túto knihu budú pedofili o ktorých nemáte odvahu písať.

  2. avatar
    Mária Ritomská says:

    Ďakujeme, že sa k týmto článkom môže písať komentár. Dnes potrebuje človek pre svoju pohodu a pokoj ducha prácu, príjem a dobré pracovné vzťahy. Inštitút ochrany ústavných práv monitoruje prípady psychického násilia na pracoviskách. A od tejto témy sa odvíja téma násilia na deťoch, násilia na ženách starých ľu´doch a pod. Prípady stalkingu sú tiež veľmi dôležité…..aby sa im niekto v tejto spoločnosti venoval. Aj naša kniha je teda o násilí každého druhu. Všetko dobré do nového roku želá IOUP.

Comments are closed.