KONŠPIRAČNÉ, EXTRÉMISTICKÉ, FAŠISTICKÉ, SLNIEČKÁRSKE? ZAHOĎME PREDSUDKY, AK NAOZAJ CHCEME BUDOVAŤ OBČIANSKU SPOLOČNOSŤ

author
1
3 minutes, 18 seconds Read

KOMENTÁR ŠÉFREDAKTORA

Žijeme v zaujímavej dobe. Dobe, ktorá je často poznamenaná rôznymi predsudkami a nálepkami. Predsudkami na jednej strane, ale aj druhej. Dnes sa stalo veľmi moderným označovať médiá za konšpiračné, alebo na druhej strane za slniečkárske. Pre každé médium je dôležité, aby robilo žurnalistiku čo najobjektívnejšie, čo najvyváženejšie, čo najzodpovednejšie. A práci jednotlivých novinárov v médiách určite neprospieva ich nálepkovanie.
Stalo sa moderným označovať médiá za konšpiračné a verejne pranierovať pomaly už všetkých, ktorí si čo i len raz v živote takéto médium naladili, alebo prečítali z neho čo i len článok. Nehovoriac o tom, ak do daného média niekto prispeje, napríklad svojou účasťou, prípadne príspevkom.
Je normálne, ak spoločnosť niekoho kritizuje len za to, že bol v danom médiu, zúčastnil sa napríklad ako hosť a všetko čo povedal, boli len slová o mieri, o tom, ako je dôležité chrániť ho? Je za to daný človek zlý, len preto, že to povedal v nevhodnom médiu? A kto vlastne a na základe akých kritérií posudzuje, ktoré médium je vhodné, a ktoré, naopak nevhodné? Navyše ak dané médium ani nesleduje, len sa jednoducho vezie na populárnej vlne označovania daného média za konšpirátorské.

Skúsme pred obvinením kohokoľvek z čohokoľvek, naštudovať si najprv fakty a v neposlednom rade dať priestor na vyjadrenie každej dotknutej strane.

Ak nám nevyhovujú predsudky na jednej strane, napríklad nám nevyhovuje, že niektoré médium je označované ako takzvané slniečkárske, nemali by nám, logicky, vyhovovať ani predsudky na iné médiá, nazvyme ich alternatívne. Pojem „alternatívne“ je opäť len pojem, ktorý sa umelo vytvoril.

Ak chceme naozaj budovať občiansku spoločnosť, nemali by sme zabúdať, že predsudky ničia nielen ľudí, ale aj budovanie spoločnosti. Predsudky sú jednoducho niečím, čo bráni dialógu. A k občianskej spoločnosti dialóg patrí. Skúsme sa neviesť na vlne modernosti, lebo je to nebezpečné. Skúsme pred obvinením kohokoľvek z čohokoľvek, naštudovať si najprv fakty a v neposlednom rade dať priestor na vyjadrenie každej dotknutej strane. Na druhej strane, ak alternatívne médiá do diskusie pozvú ľudí z oboch protichodných pólov, dané médium nemôže reláciu zrušiť len na základe toho, že druhá strana odmieta prísť. Nech je odmietnutie daného človeka pre účasť akokoľvek argumentované, neúčasťou nemôže reláciu zrušiť.

Skúsme pred obvinením kohokoľvek z čohokoľvek, naštudovať si najprv fakty a v neposlednom rade dať priestor na vyjadrenie každej dotknutej strane.

Išlo by predsa o cenzúru, ktorá je aj podľa Ústavy SR zakázaná. Ctime si zákony nielen na papieri a nielen vtedy, keď sa nám to hodí. A nezabúdajme aj na to, že ohováranie a osočovanie je veľmi nevhodný nástroj budovania občianskej spoločnosti a demokracie. Nezabúdajme na to, že ohováranie a osočovanie je vlastne prečin nielen po stránke písaného práva, ale aj prirodzeného. Zahoďme predsudky, lebo len to je cesta, ako sa posunúť dopredu. Zlikvidujme predsudky, ak to naozaj s budovaním občianskej spoločnosti myslíme vážne. Predsudky z jednej, ako aj druhej strane. Vymažme nálepky, ako extrémistické, fašistické, konšpiračné, slniečkárske z nášho slovníka. Minimálne pri rozprávaní o médiách. Pomôžeme tým sebe, aj médiám.

Similar Posts

Comments

Comments are closed.