18. januára 2022

Magazín KĽÚČ OD…

KĽÚČ OD INÝCH INFORMÁCIÍ

IMRICH KOLPAK O ME: ŽENSKÝ VOLEJBAL AKOBY NIEKEDY NEMAL LOGIKU

Do športového sveta, patria aj iné športy, ako futbal či hokej. A malo by sa to výraznejšie odrážať aj v médiách, keďže tie svojim pôsobením môžu podnietiť a zapáliť mládež pre športovanie a v neposlednom rade môžu médiá inšpirovať aj k tak potrebným sponzorským príspevkom firiem. Aj preto píšeme aj o volejbale, konkrétne sme v sérii rozhovorov oslovili rôznych volejbalových činovníkov s otázkami, ako vnímali európsky volejbalový šampionát. Odpovedal nám aj Imrich Kolpak, moderátor VK Pirane Brusno.

Ako vnímate vystúpenia slovenských volejbalových reprezentantiek na ME?

Trochu to beriem ako sklamanie, ale v podstate je to v súčasnosti aj realita ženského volejbalu na Slovensku. Dostať sa do osemfinále je niekedy aj o šťastí a to býva aj dosť vrtkavé. Osemfinále šampionátu EuroVolley sme mali na dosah, ale zo základnej skupiny v chorvátskom Zadare  sme nepostúpili. V rozhodujúcom stretnutí proti Bieloruskám sme potrebovali na postup zvíťaziť. Mali sme to rozohrané veľmi dobre, viedli sme nad súperkami na sety 2:0, vo štvrtom sete sme mali v koncovke trikrát mečbal, no nepodaril sa nám dať vytúžený bod a napokon sme podľahli 2:3. Zvíťaziť môže len jedno družstvo, hoci si dovolím povedať, že nemusí to byť vždy lepšie družstvo, ale šťastnejšie.

Trochu to beriem ako sklamanie, ale v podstate je to v súčasnosti aj realita ženského volejbalu na Slovensku.

Práve zápas s Bieloruskami bol ten najdôležitejší, ktorý sme nezvládli a rozhodol o našom nepostupe.

Prehrali sme, nepoložili sme rozhodujúci bod vlastnými chybami. Mať trikrát mečbal a nezvíťaziť? Tu sa nedá povedať, že súper hral neskutočne dobre. Jednoducho sme nezvládli záver setu a nakoniec ani celý zápas. K postupu nakoniec chýbalo neskutočne málo, jeden úder, jedna ulievka, úspešný blok alebo aj jedna chyba súpera.

 

Čo v ňom bolo to kľúčové z vášho pohľadu?

O tom, že naše ženy vedia hrať aj veľmi dobre volejbal, dokázali v zápase s Taliankami. Bol to určite náš najlepší zápas na majstrovstvách Európy. Hrali sme veľmi dobre ako tím a dostať Talianky pod tlak, to naozaj svedčí o vysokej úrovni nášho družstva.  Tu je však otázka aj pre kompetentných, že prečo nehráme s takýmto nasadením proti každému súperovi. Aj u veľkých družstiev sa urobia chyby, nie každá lopta sa zahrá ideálne a končí vždy bodom. V ženských kolektívoch niekedy jedna chyba nasleduje ďalšiu a bývajú tu celé pasáže  vlastných chýb.  Tréneri to niekedy nejdú zastaviť.  Určite je to aj v hlavách hráčok. Ženy to určite veľmi mrzí, ale výsledok zápasu to už nezmení. Žiaľ teraz nám to nevyšlo.

Hrali sme veľmi dobre ako tím a dostať Talianky pod tlak, to naozaj svedčí o vysokej úrovni nášho družstva.  Tu je však otázka aj pre kompetentných, že prečo nehráme s takýmto nasadením proti každému súperovi.

Ako vnímate výkony srbských volejbalistiek, ktoré sa tretí krát za sebou mohli stať európskymi šampiónkami?

Srbsky mali finále výborne rozohrané, keď dramatickú koncovku prvého setu získali vo svoj prospech. Mali fantastickú podporu divákov, veď na stretnutí bolo 20 565 divákov, čo je určite najviac divákov na ženskom volejbale. Predpokladám, že takmer všetci priali víťazstvo domácim hráčkam. Nakoniec však zvíťazilo lepšie družstvo a Talianky sa zaslúžene stali víťazkami a šampiónkami ME žien.


Ako sa vám páčilo finále v Belehrade a čo bolo v ňom kľúčové?

Finále sa mi páčilo, veď malo všetko čo malo byť. Stretli sa tam dva najlepšie kolektívy, zápas mal výbornú divácku kulisu a bol aj dostatočne napínavý. Samozrejme až na záver, kde to už bola jasnou záležitosťou talianskeho družstva, ktoré sa tam mohlo radovať po víťazstve 3:1 zo zisku európskeho zlata.

Stretli sa tam dva najlepšie kolektívy, zápas mal výbornú divácku kulisu a bol aj dostatočne napínavý.

Čakali ste, že Talianky to môžu vyhrať?

Pred stretnutím som to nečakal. Viac som veril dvojnásobným obhajkyniam titulu domácim Srbkám. Talianky si v prvom sete neudržali päťbodový náskok a prehrali ho len tesne. V ďalšom priebehu zápasu však mali navrch vo všetkých herných činnostiach a posledný set to už bolo priam nedôstojné pre strieborné medailistky.

Čakali ste, že Taliankam sa podarí obrátiť tretí set, v ktorom zo  začiatku dominovali Srbky a vyhrávali aj o viacej bodov?
Ženský volejbal akoby niekedy nemal logiku. Výrazne lepšie družstvo mnohokrát stratí svoj náskok, začne kopiť chyby a zrazu je výsledok opačný. Talianske mužstvo je naozaj výborné a mnohé hráčky patria do svetovej špičky. Takže ten obrat vo vývoji zápasu  sa môže otočiť veľmi rýchlo. Zo začiatku zápasu výborne hrala Srbka Boškovičová, ktorá mala v zápase 20 bodov. Za ňou to boli M. Popovičová  s 13 a Rašičová s 12 bodmi. Ostatné hráčky výrazne bodovo zaostávali. U Talianok to bola suverénne najlepšia Egonuová s 29 bodmi, ale aj Syllová s 20, Pietriniová s 13 bodmi a samozrejme aj skvelé libero De Gennarová. Preto aj to výrazné víťazstvo.

Výrazne lepšie družstvo mnohokrát stratí svoj náskok, začne kopiť chyby a zrazu je výsledok opačný.

Ktorá hráčka bola podľa vás najdôležitejšia na týchto ME?
Nevidel som všetky družstvá hrať a ani veľa zápasov. Z našich sa mi páčila Radošová, hoci aj viaceré ďalšie mali krásne momenty, no žiadna z nich nepatrí medzi svetové hráčky.  Z finálového zápasu sa mi najviac páčila univerzálka tohtoročných šampióniek Paola Egonuová.
Michal Albert, foto ilustračné unsplash.com