Kategórie

AKO SVEDKOVIA SPOTREBY SA RÚTIME DO OBROVSKEJ ZÁHUBY – RÝCHLO SKONČÍME AKO RÍMSKE IMPÉRIUM

Spotreba, spotreba, spotreba. Základná mantra ktorej podriaďujeme všetko. Ráno vstávame a utekáme na električku, aby sme stihli prísť do práce. Aby sme v nej durili spotrebu, aby sme prehovárali ľudí, nech si zase niečo kúpia, až sa z práce unavení ponáhľame spotrebovávať pre seba. Zarobíme na spotrebe, aby sme tie peniaze opäť pustili do spotreby. A takto sa svet točí, kruh sa točí ako perfektum mobile. A my sme tohto nielen pozorovateľmi, ale aj svedkami. Svedkami Spotreby. Spotreba je najdôležitejší Boh dnešného spotrebného sveta. Už sa z tej jazdy električkou netešíme. Nevychutnávame si plynúci čas, ktorý sme dostali ako dar. Všetok čas obetujeme Spotrebe. A zmysel? Žiadny.

A načo toto všetko. Načo sa rútime do záhuby seba samých? Makáme, drieme, ničíme si zdravie. Pracujeme viac, ako to je schopný ľudský organizmus zniesť. A kto to hovorí, už je marxista, lebo tak je nastavený predsudkový systém. Systém dovoleného názoru. Môžeš mať názor, ale len ten, ktorý hlásajú mainstreamové médiá. A keby to aspoň malo význam. To, že drieme. Keby, že sa aspoň obetujeme pre niečo dobré, pre vyššie ciele. No dnešnými „vyššími cieľmi“ je len a len tá spotreba.

No dnešnými „vyššími cieľmi“ je len a len tá spotreba.

A tak nestačí, že v pracovnej dobe tlačíme ľudí do spotreby, resp. pripravujeme pôdu zamestnávateľovi pre kšeftovanie na ďalšej a ďalšej spotrebe, ale keď sa konečne dostaneme zo spotrebného zamestnania von, opäť sa ocitáme v spotrebnom systéme – tentokrát kŕmime spotrebu vlastnými peniazmi. Zarobíme na spotrebe, potom to všetko utratíme na spotrebe. A bôžik menom spotreba sa teší. Robíme všetko pre neho. Všetko sa točí okolo neho. Už ani tie radovánky nie sú len radovánkami, aj na ne je nalepená nejaká spotreba. Už sa vlastne ani nevieme radovať. Nevychutnáme si tú cestu električkou. Letíme, ideme si nohy dotrhať, aby sme mohli robiť naše nezmyselné zamestnania, len aby sme hnali tú spotrebu.

Letíme, ideme si nohy dotrhať, aby sme mohli robiť naše nezmyselné zamestnania, len aby sme hnali tú spotrebu.

Len aby si niekto kúpil nové topánky? A načo? Čo sa chvíľu neteší aj zo starých? Prečo? Lebo nie je in? Lebo niekto (reklama a podprahová reklama) mu povedal, že takto nebude in? Musí mať tie najnovšie topánky? Netešíme sa z vtáčikov na ulici, netešíme sa z drobných radostí. Tie už ani nie sú. Všetko len pre uspokojenie novodobého boha. Boha menom Spotreba. A už aj z roboty sa ponáhľame, aby sme si išli vypiť, alebo do kina, alebo neviem kde. Ale aj to je spojené so spotrebou a lámaním si nôh kvôli nej. A vlastne ani nevieme prečo to robíme. Bezmyšlienkovite sa točíme v kruhu. Ako tie škrečky. Vynakladáme energiu, ktorá je vzácna. Dávame ju do spotreby, aby sme aj sami mohli spotrebovať. A čím viac spotrebovávaš, tým viac si človekom. Ani sa niekedy nečudujem tým bezdomovcom. Chcú byť od tohto systému Spotreby slobodní. Plytváme enegiu a na čo? Aby niekto míňal svoje peniaze. Potom ich zarobíme my. A opäť ich bezmyšlienkovito minieme. Nakŕmime Spotrebu. Bez zmyslu. Len tak, lebo to chce systém. Aj Rímske impérium pre niečo podobné zaniklo.

Nakŕmime Spotrebu. Bez zmyslu. Len tak, lebo to chce systém. Aj Rímske impérium pre niečo podobné zaniklo.

Zabudlo na duchovno, na kultúru, na svoj rast, na hľadanie vyšších cieľov, než len zábava a spotreba. A krízy prídu. Spotreba a HDP nemôžu rásť donekonečna. Je to ako v príbehu o Babylonskej veži. Jednak si prestali rozumieť a jednak do neba rásť nemohla. Ani my si už nerozumieme. Žijeme len pre Spotrebu. Lebo tá je už skrytá aj do zdanlivo krásnych cieľov. Kupujeme, kupujeme, kupujeme. Kŕmime boha menom Spotreba. Kupujeme, aby sme o dva roky kúpili nové. A keď to máme, zistíme, že nám to ani netreba. A pritom, keď zomrieme, možno uvidíme, že do tej truhly sa tých vecí veľa nezmestí. Zastavme sa, premýšľajme, kým je ešte aký-taký čas. Zastavme sa, zastavme spotrebu a žime. Vychutnajme si už aj tú jazdu električkou.
PhDr. M. Albert, PhD., foto Nicole Blankenship

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.