Na Slovensku je slintačka a krívačka – ochorenie, ktorého sú plné správy, pretože sú ohrozené zvyšky akej-takej potravinovej sebestačnosti a akého-takého poľnohospodárstva. Pôdohospodárstvo a potravinárstvo je aj vďaka systému trhového hospodárstva, ktorý bol nastolené po roku 1989 aj na našom území, už iné. A nepochybne je menej silné a sebestačné, než bolo za socializmu.
Pred Slovenskom vírus slintačky a krívačky napádal zvieratá v Nemecku a neskôr aj v Maďarsku. „Dňa 10. januára 2025 Nemecko oficiálne oznámilo výskyt slintačky a krívačky (SLAK) u vodného byvola z farmy v spolkovej krajine Brandenbursko neďaleko Berlína. Išlo o malý chov (spolu 14 kusov zvierat) vo voľnom výbehu, pričom ide o prvý prípad SLAK v Nemecku od roku 1988. Dňa 7. marca bol potvrdený výskyt slintačky a krívačky na farme v Maďarsku, 2,5 km od hraníc so Slovenskom,“ píše rezort pôdohospodárstva na svojom webovom sídle.
Naposledy bola na našom území slintačka a krívačka v roku 1973. „Nie sú tu žiadne recentné skúsenosti ako s takou chorobou zaobchádzať a pamätajú si to naši rodičia, že niekde sa to vyskytlo,“ povedala česká molekulrárna biologika Soňa Peková v rozhovore ODznova.
Peková je presvedčená, že ani teraz sa nesmie zabúdať na testovanie. „Pokiaľ niekoho odsúdime na smrť, takto ako palec dole, tak to nemôžeme robiť na základe nejakého papiera od nejakej tety z nejakého úradu, ale preto, že ten jedinec vylučuje vírus na svojich slizniciach a preto je potenciálne nebezpečný pre to okolie.“
Česká molekultárna biologička doplnila, že pokiaľ je zviera choré, musí byť urobená diagnostika. „A na základe tej diagnózy sa potom o ňom rozhodne. To nie je žiadna pocitológia, alebo nejaká empirológia,“ dodala molekulárna biologička s tým, že toto sa musí stanoviť molekultárne. „To nestanoví žiadny úradník od stola,“ vysvetlila.
Pokiaľ chcete, aby vám nikto nezabíjal vaše stáda, no tak trvajte na tom, že len zviera, ktoré bude preukázateľne laboratórne pozitívne, buď rýchlotestom antigénovým, ktorý detekuje ten
vírus na slizniciach,“ zdôraznila, že ide o rovnakú diagnostiku ako to bolo pri SARS-COV-2. „Tak použite teraz ako ochranný mechanizmus svojich stád a žiadajte, aby len ten, kto bude pozitívny, bol utratený. Nemôže tam nikto prísť a vám tie zvieratá pozabíjať pokiaľ sú negatívne,“ povedala Soňa Peková v relácii ODznova.
Ale Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka argumentuje názormi odborníkov-veterinárov, ktorí vysvetľujú, že určitý čas nemusí mať ziera žiadne príznaky, ale už môže byť choré. Preto, keď sa objaví čo i len jeden prípad nákazy v chove, tak je preventívne potrebné utratiť celý chov. Každé zviera nemusí mať ani príznaky. Píšu to aj na webovom sídle ministerstva. „Ak sa však nachádza v blízkosti nakazených zvierat – v okruhu 3 km od ohniska nákazy, musí sa preventívne utratiť. Zvieratá sú infekčné a šíria vírus ešte pred prepuknutím príznakov,“ zdôrazňuje webové sídlo Ministerstva pôdohospodárstva mpsr.sk v sekcii Najčastejšie otázky a odpovede čo sa nás pýtate – slintačka a krívačka v SR.
Takéto odporúčanie má aj Európska komisia. Jej zástupcova nás podľa ministra Richarda Takáča počas kontroly na Slovensku pochválili. Takáč tvrdí, že podľa nich to všetko robíme správne. Opozícia číta z rovnakej správy a vidí tam aj negatíva, ktoré nám zástupcovia vytkli. Epidémia slintačky a krívačky je na Slovensku už detekovaná na piatich ohniskách. Najnovšie sa potvrdil prípad v Plaveckom Štvrtku na Záhorí, kde dánska firma chovala 3500 dojníc.
Ako píše Ministerstvo pôdohospodárstva na svojej webovej stránke, „slintačka a krívačka, alebo aj aftózna horúčka, je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie zvierat. Postihuje najmä hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané, ale aj voľne žijúcu raticovú zver a iné párnokopytníky“. Rezort v najčastejších otázkach píše, že jeho inkubačnú doba je 7 až 14 dní, u hovädzieho dobytka aj kratšia. „Medzi prvé prejavy patrí pokles produkcie mlieka, potom zvýšená teplota, pľuzgiere a afty v ústnej dutiny, ktoré spôsobujú slintanie. Pľuzgiere a vredy sa objavujú aj v oblasti vemena a v oblasti paznechtu, teda ´kopyta´, kde spôsobujú krívanie. Zvieratá v dôsledku bolesti strácajú chuť do jedla, hmotnosť a bývajú utiahnuté.“
alb, zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=4SMmLyMy-s8 a https://mpsr.sk/najcastejsie-otazky-a-odpovede-co-sa-nas-pytate-slintacka-a-krivacka-v-sr/478—19588/, foto ilustračné unsplash.com / Daniel Quiceno M