Záhradkár nikdy nespí, hovorí Jozef Kalakaj

author
1 minute, 57 seconds Read

V KĽÚČ OD… robíme na blížiaci sa začiatok jari sériu rozhovorov o tom, čo je dôležité robiť pre pôdu v tomto období. Ide o obdobie, keď ešte má byť zima, ale výrazne sa oteplieva. Na naše otázky nám odpovedal Jozef Kalakaj, predseda OV SZZ v Poprade.

Čo je pre pestovateľa najdôležitejšie, aby urobil v tomto čase, keď ešte nezačala jar, pretože tá zvyčajne začínala neskôr, ale jar to už miestami pripomína?

Ja zastávam výrok, záhradkár nikdy nespí, viem, že je to klišé, ale my sa musíme prispôsobovať prírode a jej vrtochám. Dozvedáme sa, že január, bol najteplejší za posledné obdobie, ale plodiny, ktoré sme nedali do zeme, nič nestratia, ony dobehnú čas tým, že sa im bude venovať viac a častejšie. Vieme, že už doma si predpestuváme zeler, papričky, ale na priesadky je ešte skoro. V oblastiach kde je sucho môžeme už hnať stroje na orbu, ale zemiaky do zeme ani fazuľu dať nemôžeme, ešte prídu traja zmrzniutí a tí nám narobia galibu. Aj sadiť zazimované stromky môžeme, asi už nebude taký mráz, že zamrzne zem do meter  dvadsať. Ak kolo stromu nasypeme mulč a budeme sem tam zalievať (lebo je nedostatok zrážok) korene ešte do jari lepšie zakorenia, ako potom na jar.
„Ešte prídu traja zmrznutí a tí nám narobia galibu.“

 

Je vhodné začať už orbu, prípadne už aj sadiť?

Teraz do pripravenej pôdy môžme dať cibuľku, mrkvu, petržlen a to len tak na prvé jarné zeleninky.

Sú nejaké vhodné prostriedky, hnojivá, ktoré špeciálne pôde pomôžu práve v takomto čase?

Do záhrad je potrebné ísť na ochhranu, pred jarnými mrazmi (ešte prídu) kto nevyvápnil kmene tak niet na čo čakať, ideme strihať kríky, tak do konce februára, stromky môžeme tiež, ale pozor na mrazy pod -15 stupňov, môžu nám poškodiť konce konárikov a potom plač už nič nespasí..
Teraz len tak krátko o pol až mesiac budeme múdrejší.

(alb), foto ilustračné unsplash.com

Similar Posts