Bežný slušný človek by nemal počúvať médiá, zdôraznil I. Sojka

author
3 minutes, 47 seconds Read

Rozpravali sme sa o 80. výročí ukončenia 2. svetovej vojny s Igorom Sojkom. Pomenoval, ako sa podľa neho správa Robert Fico, poznamenal, prečo považuje za dôležitú úlohu školstva a občanom odkázal, ako by mali pristupovať v pohľade na rôzne aspekty súčasnosti. Poslal aj tvrdý odkaz Estónsku.

Dnes je 80 rokov od konca 2. svetovej vojny a od porážky fašizmu. Čo pri tej príležitosti je najdôležitejšie pripomenúť?

Pri každom výročí ukončenia 2. svetovej vojny je nutné si pripomínať, kto mal najväčší podiel na porážke nacizmu a fašizmu v Európe.

Červená armáda, ktorej členmi neboli len občania Sovietskeho zväzu, ale veleniu Červenej armády podliehali aj 1. Československý armádny zbor, Poľská armáda, Rumunska armáda, Francúzski letci… atď.
Všetky tieto národy bojovali za mier a oslobodenie narodov v Európe počas 2. svetovej vojny.
Ja považujem za svoju povinnosť vzdať úctu našim predkom, starým rodičom a ich rodičom, otcom a matkám, všetkým ktorí neváhali a nasadili svoje životy, aby sme sa my mohli narodiť a žiť v miery a slobode.
Sme vo veľmi rozdelenej spoločnosti, až tak niektorí nechcú prijať dejiny, že súčasné spory prenášajú do minulosti, pričom minulosť a ľudia, ktorí už nežijú, nemajú možnosť ovplyvniť súčasnosť a správanie súčastných predstaviteľov moci. Čo by v tejto súvislosti mal robiť bežný slušný človek?
To, že v súčasnosti politici a médiá prenášajú súčasné vojnové konflikty (hlavne Ruská federácia a Ukrajina) na bežných ľudí a zároveň aj na minulosť, je len boj kapitalistických politických strán a politických hnutí, ktoré sú ovládané oligarchami na získavanie politických bodov u voličov pri voľbách. Takýmto spôsobom sa snažia ovplyvniť bežných ľudí.
Bežný slušný človek by nemal počúvať médiá a mal by si pozrieť fakty a logicky porozmýšľať nad tým čo je pravda a nie nad tým, čo chcú politici, aby si ľudia mysleli.
Čo si najviac vážite na Červenej armáde, ktorá sa výrazne podieľala na páde fašizmu?
Obetavosť, bojovnosť, hrdosť a hrdinstvo, s akým museli bojovať proti chladnokrvným fašistickým a nacistickým nemeckým vrahom.
Slavín je veľmi významné miesto pripomínajúce tieto dejiny. Ako sa postaviť k tomu, keď na toto miesto prichádzajú provokatéri a chcú vyvolať aktuálny slovný konflikt medzi ľuďmi?
Slavín je pietne miesto. Provokatéri chodia na pietne miesta len za jedným účelom, vyprovokovať konflikt medzi dvoma stranami a potom cez médiá poukázať na agresívnu druhú stranu.
No polícia pri takom provokačnom konaní na stálom pietnom mieste musí proti provokatérom zasiahnuť, lebo ich konaním je vždy páchaný trestný čin „hanobenia pietneho miesta“.
Aký je váš postoj k tomu, že Estónsko neumožní prelet lietadla s Robertom Ficom na oslavy 80. výročia ukončenia 2. sv. vojny?
Estónsko sa vo svojom rozvoji posunulo o 84 rokov späť a vedenie Estónska sa opäť stalo fašistickým. Estónsko je kolóniou Nemecka a Európskej komisie, ktorú vedú potomkovia nemeckych nacistov.  Estónsko svojim rozhodnutím porušilo medzinárodnú zmluvu.
Čo je pre vás najdôležitejšie pripomenúť pri príležitosti návštevy Roberta Fica v Moskve?
Róbert Fico pôsobí ako schizofrenik.
V USA hovorí jedno, v EÚ tiež, príde domov a občanom hovorí všetko úplne opačne.
V Rusku a Číne sa správa takmer ako predseda KSČ.
No, ale to, že si chce v Moskve uctiť Červenú armádu a byť na oslavách 80. výročia ukončenia 2. Svetovej vojny mu schvaľujem a čudujem sa politikom a ľuďom, ktorí ho za to hania.
Koniec koncov sa Československo, v súčasnej dobe už Slovensko stalo vďaka SNP víťazným štátom 2. svetovej vojny.
Čo sa musí stať v spoločnosti, aby sa zmierila?
Aby sa spoločnosť zmierila, sa musí vrátiť školstvo opäť do čias, keď sa neprekrúcala história. Zmierenie potrebuje čas, lebo sa opäť rozmohol fašizmus a ten bude musieť ustúpiť.
alb, foto ilustr. AI

Similar Posts