Slovexit by bol obrovskou chybou, hovorí v rozhovore pre KĽÚČ OD… šéf Demokratov Jaroslav Naď

author
10 minutes, 23 seconds Read

Bol ministrom obrany v predchádzajúcich vládach Igora Matoviča aj Eduarda Hegera. Spolu s expremiérom Eduardom Hegerom a ďalšími politikmi odišli z Matovičovho hnutia OĽaNO a založili samostatný politický subjekt – Demokrati. Po ostatnom najvyššom straníckom zhromaždení Demokratov sa tento odborník na oblasť obrany stal predsedom tohto politického subjektu, ktorý taktiež kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu. V rámci seriálu rozhovorov s predstaviteľmi kandidujúcich politických strán do Európskeho parlamentu sme sa rozprávali s predsedom Demokratov JAROSLAVOM NAĎOM, ktorý je zároveň lídrom kandidátky Demokratov do Európskeho parlamentu. JAROSLAV NAĎ a jeho pohľad na súčasnú Európsku úniu.

 

Pán predseda, čo sú najväčšie priority vašej strany pre voľby do Európskeho parlamentu?

Základne piliere, na ktorých musí pevne stáť Slovensko a Európska únia sú obrana a bezpečnosť, spravodlivosť, ochrana demokracie a zelená a solidárna Európa. Na kandidátke strany Demokrati sú osobnosti, ktoré sú garanciou týchto hodnôt a ľudia ich poznajú ako odborníkov v týchto oblastiach. Presne vieme čo treba robiť, máme vynikajúce kontakty v zahraničí, poznáme európske štruktúry a sme pripravení začať okamžite pracovať.

 

Aké najdôležitejšie zmeny sú v Európskej únii potrebné urobiť pre lepší život obyvateľov v jednotlivých členských štátoch EÚ?

Každá krajina má oblasti, ktoré sú pre ňu prioritou. Také, ktorými sa dokáže pochváliť a naopak také, v ktorých musí zabrať. Za Slovensko je to dnes ochrana demokracie a právneho štátu, ktorú nám veľmi oprávnene vyčítajú naši partneri. Robert Fico búra základné piliere spravodlivosti pre to, aby ochránil vlastnú beztrestnosť. Doteraz bolo Maďarsko vo svojich názoroch a najmä, krokoch osamotené. Ostatné mesiace sa rozhodnutiami Ficovej vlády čoraz viac pridávame na stranu južného suseda. Je to absolútne nepochopiteľné a naši partneri v EÚ si tieto doslova, nebezpečné kroky, veľmi dobre všímajú a je pochopiteľné, že k nim musia zaujať adekvátne stanovisko. Ak budeme takýmito krokmi oslabovať Európsku úniu nedostaneme eurofondy, nebudeme v bezpečí a nikto nás nebude rešpektovať a rokovať s nami. A to pocíti každý jeden občan. Začal by som teda tým, že si musíme upratať na vlastnom pieskovisku, stáť pevne nohami v európskych štruktúrach a nevybočovať. Potom sa budú mať aj Slováci opäť dobre.

„Každá krajina má oblasti, ktoré sú pre ňu prioritou. Také, ktorými sa dokáže pochváliť a naopak také, v ktorých musí zabrať.“

 

Slovensko vstupovalo do inej EÚ, v akej sme dnes. Čo je v tejto súvislosti potrebné urobiť?

Dnes už každý vidí, že bezpečnosť nie samozrejmosť a že mier, je až príliš krehký. Musíme ešte viac hovoriť o hrozbách, investovať do obrany a bezpečnosti, chrániť mechanizmy, ktoré garantujú spravodlivosť. Dnes sú občania pod paľbou dobre cielených informačných, respektíve dezinformačných operácii a veľmi ľahko podľahnú strašeniu a klamstvu. Aj to ohrozuje pokoj a stabilitu celej Európskej únie.

 

Na Slovensku žijú aj euroskeptickí ľudia, teda ľudia, ktorí si uvedomujú, že Európska únia je často odrezaná od reality bežných ľudí a namiesto pomoci im život skôr byrokraciou komplikuje. Ako chcete smerom k euroskeptikom komunikovať?

Euroskeptikom by som odkázal, že aj napriek niektorým byrokraticky zaťažujúcim krokom, ktoré je potrebné zjednodušiť, je EÚ jedinou existujúcou alternatívou pre rast Slovenska a životnej úrovne. Áno, ako každé veľké spoločenstvo, ani toto nie je bez chyby, no povedzte mi, existuje iná organizácia, z ktorej preukázateľne a takto výrazne benefitujú jej členské krajiny? K tej druhej časti Vašej otázky chcem povedať, že kampaň Demokratov do EP je, dovolím si tvrdiť, najvýraznejšia zo všetkých politických strán. Iste evidujete billboardy, ktorými sme upozornili na zásadné slogany, témy, ktoré už v júni chcú za nás v celej Európe hlásať tí, ktorí sú dnes na čele Slovenska a ťahajú nás do medzinárodnej izolácie. Aj takto sa snažíme vysvetľovať, že dobrovoľne a veľmi správne sme sa pridali do európskeho spoločenstva. Európska únia má svoje pravidlá a áno, aj ja si viem predstaviť jednoduchšie schémy pomoci, no sú to doslova miliardy, ktoré nám tečú z EÚ, treba chápať, že štáty, ktoré sa nám skladajú na nemocnice, školy, domovy pre seniorov, chcú mať svoje peniaze pod kontrolou. Ak si zvolíme do európskej reprezentácie nesprávnych zástupcov, o toto všetko prídeme. Demokrati to jasne a zrozumiteľne komunikujú, a to bez akéhokoľvek pozlátka, je to tvrdá, no pravdivá realita.

„Áno, ako každé veľké spoločenstvo, ani toto nie je bez chyby, no povedzte mi, existuje iná organizácia, z ktorej preukázateľne a takto výrazne benefitujú jej členské krajiny?“

 

Ste za to, aby Slovensko uvažovalo nad možnosťami tzv. Slovexitu? Alebo ste viac za zotrvanie v EÚ?

Som jednoznačne za zotrvanie v EÚ. Vysvetlím to na faktoch. V tomto programovacom období, dostávame 13 miliárd v eurofondoch, 6 miliárd z Plánu obnovy, ktorý vyrokoval Eduard Heger a 6 miliárd dáva Európska únia cez Pôdohospodársku platobnú agentúru na farmárov. Naproti tomu Slovensko do spoločného balíka prispieva ročne nepomerne menej. Matematika nepustí, dostávame výrazne viac ako dávame. Veď, len sa prejdite po vašom meste alebo obci, či sú to školy, materské školy, nemocnice, kanalizácie, opravy historických budov, všade nájdete tabuľu, že projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie. Ďalším argumentom za zotrvanie, je príklad Veľkej Británie. Dnes vieme, že väčšina občanov rozhodnutie odísť z EÚ ľutuje a chce sa do spoločenstva vrátiť. Nehovoriac o výhodách, ktoré členstvo ponúka. Môžeme sa slobodne pohybovať, cestovať a pracovať. Naše deti môžu študovať v európskych školách, jednoducho, Slovexit by bol obrovskou chybou. (Pokračovanie rozhovoru je hneď pod fotografiou, pozn. red.).

Súhlasíte s tým, aby sa Slovensko ešte viac previazalo s EÚ, alebo, naopak, chcete podporovať také kroky, ktoré umožnia, aby Slovensko nebolo až také závislé od ekonomík najväčších štátov, napr. nemeckej ekonomiky?

Netvrdil by som, že sme od niekoho závislí. Patríme do spoločenstva, v ktorom máme svoje postavenie, slovo ale aj povinnosti a na druhej strane, máme to šťastie, že môžeme užívať výhody, ktoré toto členstvo prináša. Preto sa treba o vzťahy s našimi partnermi starať a vysvetľovať ich dôležitosť. Je logické, že našou veľkosťou sa nevyrovnávame vyspelým ekonomikám niektorých krajín, no to neznamená, že Slovensko nemôže byť opäť lákavé pre investorov. Najprv však musíme prinavrátiť dôveru partnerov a vytvoriť opäť zdravé podnikateľské prostredie.

 

Ako by sme mali vyriešiť práve fakt, že dnes je Slovensko prakticky kolóniou a tým, že nám už takmer nič nepatrí, nevieme mať reálne väčší vplyv na lepší život ľudí na Slovensku?

Rétoriku o akejsi kolónii si prisvojujú extrémistické strany, ktorých volebným programom je strach a klamstvo, bez reálnych riešení pre ľudí. Takéto tvrdenia rázne odmietam. Slovensko je suverénnou krajinou, žiadnou kolóniou, ktorá nemá rozhodovacie procesy vo svojich rukách. To, že nás dnes Fico ťahá viac do izolácie smerom k Rusku áno, to je fakt, no bolo to slobodným, bohvie čím motivovaným rozhodnutím súčasnej vlády. Nemusí to tak ostať, aj preto chceme uspieť v eurovoľbách, pretože vieme, čo robiť a vieme kam Slovensko patrí.

 

„Slovensko je suverénnou krajinou, žiadnou kolóniou, ktorá nemá rozhodovacie procesy vo svojich rukách.“

 

Čo chcete urobiť pre zvýšenie záujmu ľudí o voľby do Európskeho parlamentu?

Demokratické spektrum na Slovensku prehralo už dve voľby a vidíme, že tie dôsledky sú doma ale aj v zahraničí katastrofálne. Nikto sa so slovenskými ministrami nerozpráva, kvôli zásadným a žiaľ, cieleným chybám v spravodlivosti, zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry či podvodoch na štátnom rozpočte. Reálne nám hrozí, že nám zastavia eurofondy. K situácii určite neprispieva, že súčasná vláda absolútne nepochopiteľne koná v zahraničnej politike, útočí na našich susedov, Česko, Poľsko a mohol by som pokračovať. Je mi nesmierne ľúto, že premiér Fico vymenil dobré vzťahy a povesť Slovenska za svoje osobné záujmy. Aj preto sa snažíme upozorniť našou kampaňou, ktorá zarezonovala, na to, čo môže už v júni zaznievať v mene nás všetkých v Európskom parlamente. Ficovci, Dankovci ale aj Uhríkovci už dnes hovoria, že EÚ a NATO nepotrebujeme, že Ukrajina je nepriateľ, že skutok sa nestal a že bez Ruska neprežijeme. Všetky tieto slogany, to čo oni už dnes doma hovoria, sme dali na billboardy. Poviete si, kontroverzné? Áno, no so zlom sa v rukavičkách nevyhráva. Naďalej budeme komunikovať – rázne, tvrdo realitu a zásadné témy, ktoré predstavujú záujmy SR v oblasti ekonomiky a bezpečnosti, ktoré Fico a jeho vláda nepochopiteľne podrývajú.

Čo by ste chceli urobiť s často nezmyselnými, zbytočnými a niekedy zbytočne predraženými projektami eurofondov, z ktorých sa bežný človek obrazne povedané nenaje?

Eurofondové projekty nie sú predražené a ani zbytočné. Stávajú sa predraženými a nedostanú sa k bežným ľuďom iba v prípade, že sú v nesprávnych chamtivých rukách. Je mi ľúto, že aj vy hodnotíte eurofondové projekty takýmito negatívnymi slovami, na druhej strane rozumiem, že po brutálnych kauzách Ficových vlád, je spoločnosť takto nastavená. Toto nastavenie však musíme zmeniť, za seba môžem povedať, že sme na ministerstve obrany realizovali desiatky projektov za podpory európskych peňazí a ani jeden jediný prípad sa nestal predmetom diskusie, žeby bol proces netransparentný, alebo, nedajbože, projekt predražený alebo zbytočný. Dá sa to robiť inak, to si musia občania uvedomiť.

„Eurofondové projekty nie sú predražené a ani zbytočné. Stávajú sa predraženými a nedostanú sa k bežným ľuďom iba v prípade, že sú v nesprávnych chamtivých rukách.“

Akú Európsku úniu by ste chceli zanechať po svojom prípadnom pôsobení v Európskom parlamente? 

Je dôležité, aby sa do europarlamentu dostala zo všetkých členských krajín reprezentácia, ktorá vie, kde je „sever“ a najmä, kde je západ. Potrebujeme ťahať za jeden povraz, dosť bolo všelijakých Uhríkov, Beňovej a ďalších, ktorí nadávajú na Európsku úniu, no užívať si poslanecké výhody im nevadí. Chceme žiť v slušnom, bezpečnom a prosperujúcom svete, kde nie sú politici a osobné záujmy nad zákon. Chceme Európsku úniu súdržnú, kde funguje spravodlivosť pre bežného občania a kde môžu Európania pokojne zaspávať.

Povedzte jeden konkrétny krok, prejav, ktorú chcete dať Slovensku a Európe cez pôsobenie v Európskom parlamente.

Takých krokov bude veľmi veľa. Ak mám ale povedať jeden, tak spomeniem výrazné posilnenie vonkajšej hranice Schengenskej zóny proti ilegálnej migrácii a kriminalite.

 

Michal Albert, foto Demokrati

Similar Posts