Stanové zariadenia postavené počas migrantskej krízy, by sa mohli využívať aj na pomoc bezdomovcom, myslí si poslanec NR SR Marián Viskupič

author
2 minutes, 16 seconds Read

Spoločnosť 21. storočia, ktorá sa snaží byť v mnohom modernou a vyspelou, nepochopiteľne trápi aj problém bezdomovectva. Jednak ide o ľudské bytosti a aj o ich práva sa musí dbať, ale zároveň to prináša aj problémy v rôznych oblastiach spoločnosti. Ak napríklad chceme budovať cestovný ruch, tak na kultúrne či prírodne významné miesta nepritiahneme turistov, ak sa tam kvôli bezdomovectvu a prítomným bezdomovcom budú cítiť nepríjemne a dokonca nebezpečne. Aj preto je dôležité riešiť problém bezdomovectva. O tejto téme sme sa rozprávali aj s poslancom Národnej rady (NR) SR Mariánom Viskupičom zo strany Sloboda a Solidarita. Nezabudol pripomenúť, že dôležité je aj preventívne pôsobiť, aby sme nevytvárali ďalších bezdomovcov.

 

Čo by poslanci NR SR mali schváliť, aby sa situácia bezdomovcov zlepšila a o čo sa vy osobne chcete zasadiť?
Dôležité je, aby aj bezdomovci mali reálny prístup k sociálnym službám. Keďže sa primárne tejto problematike nevenujem, neviem posúdiť či je základný problém v málo funkčnej legislatíve, alebo skôr skôr v samotnej (ne)realizácii v teréne. Kľúčová je podpora programov sociálnej rehabilitácie a vzdelávania, ktoré pomáhajú bezdomovcom získať nové zručnosti a pracovné príležitosti, čím sa zlepšujú ich šance na integráciu do spoločnosti.

„Dôležité je, aby aj bezdomovci mali reálny prístup k sociálnym službám.“

Súhlasíte s myšlienkou, aby sa po vyriešení migrantskej krízy súčasne postavené stany pre migrantov nerozobrali, ale nechali sa pre bezdomovcov?
Áno, súhlasím s touto myšlienkou. Stanové zariadenia postavené počas migrantskej krízy, by sa mohli využívať aj na pomoc bezdomovcom. Existujúce zdroje môžu byť takto efektívnejšie využité a pomôžu riešiť aj problém domáceho bezdomovstva.

Čo sme ako spoločnosť podľa vás mali začať robiť voči bezdomovcom?
Spoločnosť by mala začať prejavovať väčšiu empatiu a pochopenie voči bezdomovcom. Dôležité je poskytovať podporu prostredníctvom verejných, neziskových a dobrovoľníckych organizácií, ktoré im pomôžu získať prístup k bývaniu, zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu a zamestnaniu. Prevencia bezdomovectva by mala byť tiež prioritou, čo zahŕňa podporu ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením, aby sa im pomohlo predísť situácii bezdomovca.

(alb), foto ilustračné unsplash.com / Ev

Similar Posts