KSS o novele dôchodkovej reformy: Takýmito Pinochetovsko-liberálnymi zmenami prídu dôchodcovia, ale aj iní poberatelia rôznych dávok, o svoje príjmy

author
2 minutes, 27 seconds Read

Komunistická strana Slovenska (KSS) nesúhlasí s novelou dôchodkovej reformy. KSS upozorňuje, že je namierená proti občanom.

KSS nechce dôchodkovú reformu zákona o sociálnom poistení v takom znení, ako ju prezentoval Milan Krajniak. „V takej podobe, ako bola odprezentovaná, slúži iba na to, aby mohla súčasná vláda budúcim dôchodcom vyplácať dôchodky nižšie ako tým súčasným,“ napísala KSS vo svojom stanovisku s tým, že na „základe rozpočtu Sociálnej poisťovne na roky 2021–2023 sa predpokladá v týchto rokoch pokles aktuálnej dôchodkovej hodnoty, a tým pádom nižšie starobné dôchodky“. A pozitívom nie je ani individuálny dôchodkový strop navrhnutý ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Tento strop má garantovať odchod na dôchodok po odpracovaní 40-tich rokov. Problém je však v tom, že za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku sa po novom bude penzia krátiť o 0,3 %,“ vyjadrila KSS s tým, že takto budú ľudia premýšľať, či odísť skôr. Nepozdáva sa im ani vypustenie trinásteho dôchodku a „ignorovanie rodín v ktorých sú umiestnené deti v náhradnej starostlivosti“.

Kým profesionálne rodiny dostanú viac. „Komunistická strana Slovenska odsudzuje návrh dôchodkovej reformy sociálneho zákona v takom stave ako bol predložený. Tvrdíme, že takýmito Pinochetovsko liberálnymi zmenami prídu dôchodcovia, ale aj iní poberatelia rôznych dávok, o svoje príjmy,“ vysvetlili komunisti v stanovisku s dôvetkom, že voči tomuto sa musia ohradiť, lebo starobní dôchodcovia sú chudobní a budú ešte viac chudobnieť.

„Starobní dôchodcovia predstavujú jednu z najchudobnejších vrstiev obyvateľstva a podobnými krokmi sa bude ich chudoba iba prehlbovať,“ doplnili s tým, že KSS vie, ako zabezpečiť lepšie dôchodky. „Podstatu opatrení nevidí v zvyšovaní odchodu veku do dôchodku ani vo vytváraní rôznych špekulatívnych dôchodkových fondoch,“ doplnila KSS s tým, že cesta nie je v sociálnych balíčkoch. „Východisko vidí v celkovom koncepčnom zlepšovaní sociálnej situácie na Slovensku, čo postupne vytvorí podmienky pre podporu mladých rodín, zvýšenie pôrodnosti a tým nárast produktívnej kategórie obyvateľstva. Uvedené je možné zabezpečiť len a len demokratizáciou ekonomického systému a teda v obnove štátneho sektoru ekonomiky,“ dodali komunisti zdôrazňujúc, že sú k tomu nevyhnutné štátne podniky. Teda aby podniky vlastnil štát. „Inými slovami považujeme za nevyhnutné zastaviť odliv vytvorených hodnôt a ziskov k oligarchom a korupčníkom a nasmerovať ich k pracujúcim ľuďom a dôchodcom,“ uzatvára sa v stanovisku Komunistickej strany Slovenska. (alb), zdroj KSS, foto Michal Albert

Similar Posts