TOMÁŠ BENÍK: KĽÚČOM K ÚSPECHU JE NEZAHÁĽANIE

Divadelník a spisovateľ Tomáš Beník odpovedal na seriál, kde sa rôzne osobnosti spoločenského či športového sveta pýtame na otázky v súvislosti so slovom „kľúč“.

Čo vám napadne ako prvé, v súvislosti so slovom kľúč?
V súvislosti so slovom kľúč mi napadne nielen predmet, ktorý nám odomyká dvere, ale hocičo, čo nás dokáže posunúť vpred, prípadne prekonať čosi, s čím si nevieme dlhodobo poradiť.

Koľko kľúčov so sebou nosievate vy?
Aktuálne so sebou nosievam päť kľúčov.

Už ste niekedy stratili nejaký kľúč?
Kľúč sa mi ešte nepodarilo stratiť, no podarilo sa mi zlomiť kľúč v zámku na bicykel, ktorý sme mali dočasne ako zámok na bráne.

Ten pocit, že som sa vymkol a nemohol sa dostať von, nebol vôbec príjemný.

Už ste sa niekedy vymkli?
Vymknúť sa mi podarilo, keď som mal 5 rokov. Už ani neviem prečo, ale chcel som zamknúť vchodové dvere. No a keď som chcel odomknúť, tak to nechcelo ísť. Našťastie bývame v rodinnom dome, a tak musel vyliezť otec po rebríku. Ja som mu dal kľúče a on odomkol. Ten pocit, že som sa vymkol a nemohol sa dostať von, nebol vôbec príjemný.

Myslíte si, že klasické kľúče tu zostanú ešte dlho, alebo ich úplne nahradia čipy? Čo si prajete vy?
Čipy ako náhrada kľúčov nie sú zlý nápad do budúcnosti, ale v dnešnej dobe im príliš nedôverujem. Stále mám pocit, že je príliš jednoduché sa cez takéto „zámky“, dostať. Síce aj cez „klasiku“ nie je problém sa dostať, ale aj tak to dá páchateľovi aj v súčasnosti aspoň väčšiu námahu. A keby náhodou vypadla elektrina, tak mechanickým zámkom to vadiť nebude. Tie budú fungovať vždy. Takže ak sa na čipoch ešte popracuje, do budúcnosti by mohli byť náhradou kľúčov.

Tiež neodmietnem každú príležitosť, ktorá sa mi naskytne.

Čo je vašim kľúčom k úspechu?
Mojím kľúčom k úspechu je nezaháľanie, vrhnutie sa aj do nových vecí a, samozrejme, dotiahnutie svojich diel do úspešného konca. Tiež neodmietnem každú príležitosť, ktorá sa mi naskytne. Neustále na sebe pracujem. (alb), foto ilustračné pixnio.com