MÁ TO SVOJU LOGIKU. BEZ PROSTRIEDKOV SA BOJOVAŤ NEDÁ, HOVORÍ NOVINÁRKA O SNAHE, ABY ČLENSKÉ ŠTÁTY NATO PLATILI ALIANCII 2 PERCENTÁ HDP

V súvislosti s dnešným americkým sviatkom sme sa rozprávali s Renátou Bogdáni – regionálnou novinárkou, zakladateľkou gemerskej pobočky OZ Pars Artem, literátkou a poetkou.

Pripomínate si nejako špeciálne dnešný americký Deň nezávislosti?
– Nie

Nezdá sa vám, že dnešná spoločnosť sa až kŕčovito drží protiamerických nálad?
– Spoločnosť je rozštiepená. Jedni sú proamerickí, iní proruskí.

Nepripomína vám to už histériu proti Rusku? Že akoby sme boli v bipolárnej spoločnosti. Buď si protiruský, alebo protiamerický?
– Možno za to v mnohom môžu aj médiá. Majú veľkú manipulatívnu moc.

Možno za to v mnohom môžu aj médiá. Majú veľkú manipulatívnu moc.

Myslíte si, že spoločnosť proti USA vyburcovali práve správy o tom, že zámienka na vojnu v Iraku, teda zbrane hromadného ničenia, neboli nájdené a Tony Blair priznal, že išlo o klamstvo?
– Nemyslím, že všetci denne sledujú správy.

Nazdávate sa, že svet potrebuje, alebo nepotrebuje svetového policajta?
– Potrebujeme globalizáciu a vyrovnávanie rozdielov. Ohľadom svetového policajta, neviem, kto by ho menoval, školil, kontroloval.

Ste za trvalú prítomnosť vojenských síl USA na území SR?
– Záleží na celkovej politickej situácii. V mieri spojencov nepotrebujeme. Ale na expanznú politiku Ruska by sme časom mohli doplatiť aj my.

Čo si myslíte o téze, že USA zasahujú do vnútroštátnych záujmov iných štátov?
– Beriem ako fakt. Veď ide o „veľmoc“!

Mala by sa zintenzívňovať spolupráca v rámci NATO?
– Zrejme sa tak aj deje.

A čo hovoríte na požiadavku USA, aby štáty Severoatlantickej aliancie prispievali do NATO 2 percentá svojho HDP?
– Má to svoju logiku, bez prostriedkov sa bojovať nedá.

Filozoficky sa cítite byť prísnym pacifistom, alebo uznávate legitimitu pojmov ako „spravodlivá vojna“ či „svätý vojna“?
– Vojnu považujem za zbytočné krviprelievanie. Žiaľ, taký malý štát, ako je Slovensko, je len pešiakom na šachovnici svetovej politiky. Preto je veľmi dôležitá spolupráca v rámci V4 lebo ako sa hovorí „v jednote je sila“ !

Myslíte si, že USA pod vedením Donalda Trumpa vyprovokuje nejakú vojnu?
– Dúfam, že nie.

Napr. proti Iránu?

– Amerika stráca záujem, ak sa jej vojna finančne nevypláca.

Amerika stráca záujem, ak sa jej vojna finančne nevypláca.

Čo by podľa vás bolo potrebné na ukončenie dnešných vojen a celkovo k upokojeniu situácie aj v súvislosti s novou studenou vojnou, ktorá prebieha predovšetkým na poli informačnej vojny?
– V tomto rozhovore sme zatiaľ opomenuli vieru. Občas mám dojem, že musí prísť Apokalypsa. Lebo dnešné konflikty sú ľudskými silami neriešiteľné.

(alb), foto archív R. Bogdáni a ilustračná fotografia pixnio.com

One thought on “MÁ TO SVOJU LOGIKU. BEZ PROSTRIEDKOV SA BOJOVAŤ NEDÁ, HOVORÍ NOVINÁRKA O SNAHE, ABY ČLENSKÉ ŠTÁTY NATO PLATILI ALIANCII 2 PERCENTÁ HDP

  1. Vecné a priame odpovede na otázky presne odrážajú osobnosť a názorové začlenenie oslovenej novinárky. Svelá sprievodná fotografia dotvára celkový dojem. Bravo Renka!

Comments are closed.