PETER SAGAN MÁ VEĽKÚ ŠANCU ZVÍŤAZIŤ. JE NAJKOMPLETNEJŠÍM CYKLISTOM NA SVETE, HOVORÍ PRED ŠTARTOM TDF TRÉNER PETER IŠTVÁN

author
3 minutes, 2 seconds Read

Pri príležitosti štartu ďalšieho ročníka najprestížnejších pretekov v cestnej cyklistike Tour de France sme sa rozprávali s Petrom Ištvánom, trénerom I. triedy, čo je 5. kvalifikačný stupeň, ktorý bol v rokoch 1996-1999 reprezentačným trénerom SR v MTB (muži, juniori, ženy).

Štartuje Tour de France. Čo od tohto ročníka očakávate?

Sú to najväčšie a najslávnejšie preteky na svete. Vyhrať etapu na TDF je obrovský úspech, zároveň nesmierne náročné, niečo neskutočné.

Sú to najväčšie a najslávnejšie preteky na svete.

Je Tour aj vaším najobľúbenejším podujatím? Čo sa vám na podujatí najviac páči?

Áno TDF patria medzi najobľúbenejšie. Páčia sa mi preteky, organizácia, sprievodný program, veľký záujem divákov a médií.

Peter Sagan je na Tour známy ako dobyvateľ zelených dresov. Oblečie si podľa vás aj teraz na konci Tour zelený dres?

Peter Sagan má veľkú šancu zvíťaziť, myslím si, že je najkompletnejším cyklistom na svete. Síce troška momentálne stratil rýchlosť, ale stále má mimoriadne silové a rýchlostné schpnosti, špeciálnu cyklistickú vytrvalosť, dostatočnú výkonnosť v stredne ťažkých stúpaniach.Taktiež má bohaté skúsenosti.Je to vyzretý pretekár, ktorý nepodlieha mimoriadnemu psychickému tlaku.

Síce troška momentálne stratil rýchlosť, ale stále má mimoriadne silové a rýchlostné schpnosti, špeciálnu cyklistickú vytrvalosť, dostatočnú výkonnosť v stredne ťažkých stúpaniach.

Peter Sagan Slovensku a cyklistike za ostatné roky urobil výbornú reklamu. Čo okrem takejto výbornej reklamy naša cyklistika ešte potrebuje?

Najväčší prínos Petra Sagana pre slovenskú cyklistiku okrem jeho osobnosti a skvelých úspechov je podpora detských pretekov Detská Tour Petra Sagana, kde štaruje cca 500 detí. Taktiež podpora cyklistického klubu Academy Petra Sagana Žilina.

Má Slovensko nádej na ďalších Saganov, keď raz Tourminátor skončí kariéru?

Potrebujeme zaplatiť cyklistických trénerov, nakoľko talentov na Slovensku je dosť. Nemôže cyklistický tréner, ktorý musí mať živnostenský list, dostávať plat cca 600-1000 eur mesačne, nakoľko po odrátaní odvodov mu zostane smiešna čiastka, ktorá trénerov dostatočne nemotivuje. Taktiež sa treba vrátiť k systému centrálnych (krajských) tréningových stredísk mládeže, kde by boli zaraďovaní talentovaní pretekári z regiónu. Došlo by k spolupráci trénerov, klubov a vrátili by sa priateľskejšie vzťahy medzi pretekármi, trénermi a funkcionármi. Prvou lastovičkou je CTM Východ-centrum talentovanej mládeže (Petist Bike klub cyklistiky Humenné,ŠK velodrom Prešov,Cyklo Čajka Prešov, CK MŠK Kežmarok, CKM Poprad. Zatiaľ bez plateného trénera, ale začína spolupráca kubov, trénerov, funkcionárov, spoločné tréningy a podobne. Dnes sú Centrá talentovanej mládeže rozdrobené do malých lokálnych klubov, ktoré častokrát nespĺňajú podmienky z hľadiska kvalifikácie trénera, počtu pretekárov, výkonnosti a ďalších potrebných parametrov. Taktiež veľkým problémom je, že chýba centrálna metodika tréningového procesu zo strany SZC, ktorý by mal byť garantom. Prax ukazuje, že kluby a tréneri trénujú, česť výnimkám, skôr na základe poznatkov z internetu a podobne.

Michal Albert, foto ilustr. unsplash.com

Similar Posts