VLADIMÍR MEČIAR O KORONAVÍRUSE

author
2 minutes, 37 seconds Read
Bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar sa vyjadril ku koronavírusu, ktorý so sebou prináša aj mediálnu paniku. Považuje za dôležité, aby médiá povzbudzovali k zodpovednosti, ale nevzbudzovali tým paniku a prehnaný strach. „Niekedy je to nezodpovedná hra na psychiku ľudí a snaha vyvolať paniku a hystériu,“ povedal niekdajší premiér, ktorý od médií očakáva informácie, ale do nich následné vloženú rozvahu a nadhľad. „Práve toto treba povedať, o čo ide, čo sa od ľudí požaduje, čo im hrozí, a do toho priniesť trošku uvoľnenia. Nie ťažkého zápasu, ktorý by ste absolvovali v strese, alebo v depresii, alebo v panike,“ povedal.
Podľa Mečiara sa ukázalo, že štát nie je pripravený na podobné udalosti. Bezpečnostná rada už dávno mala riešiť stav zásob v Správe štátnych hmotných rezerv, ale nielen v nich. „Zodpovedá za to, že budú vytvorené a simulované situácie pre takýto vývoj, že budú vytvorené materiálne podmienky a rezervy, ktoré musia byť uskladnené, nielen v Správe štátnych hmotných rezerv,“ povedal Mečiar, ktorý je presvedčený, že štát musí mať také množstvo zásob, „aby bol pripravený, že tri mesiace zvládne všetko svojimi silami bez zásahu zvonku“. Mečiar v relácii Hovory M na Slobodnom vysielači dodal, že vzhľadom k absencii takýchto materiálov sa treba pozrieť na funkčnosť štátu. Štátu, ktorý dnes v mnohom suplujú obetaví bežní ľudia napr. tým, že šijú rúška. Bývalý premiér síce považuje za správne, že napríklad zdravotníci sú za svoju obetavosť slovne oceňovaní, ale dodáva: „Keď si ich vážime, tak ich aj zaplaťme.“
Keď si ich vážime, tak ich aj zaplaťme
Bývalý premiér totiž upozornil aj na ďalšiu oblasť, ktorá Slovensko niekoľko rokov po koronavíruse postihne. A to bude nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu. „Je to otázka veľmi krátkeho času. Niekoľkých mesiacov, keď nám odíde nielen, že do dôchodku, ale už proste po vysokom prekročení hranice dôchodku zo služby je veľká skupina lekárov, v niektorých odbornostiach to bude znamenať až 50 percent,“ dodal s tým, že ideme z jednej krízy do druhej dlhodobej krízy. Návrh Roberta Fica, o trestaní absolventov lekárskych fakúlt, ktorí nezostanú po štúdiu na Slovensku, inak si zaplatia za štúdium, považuje Mečiar za nesprávny. „To je trošku choré, nie trošku, ale dosť choré,“ dodal k oblasti zdravotníctva s tým, že SR jednoducho musí hľadať iné spôsoby ako absolventov udržať. Recept na to vidí vo vytvorení materiálnych, morálnych a pracovných podmienok, v ktorých budú môcť realizovať svoju odbornosť. (alb) Claudio Schwarz / unsplash.com

Similar Posts